Monday, 10 November 2014 12:52 | Autor TP
Zapraszamy na spotkanie z twórcami głośnej produkcji „Błogosławiona wina”
Mieszkańcy Białej Podlaskiej i Kodnia będą mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się z nową produkcją Przemysława Hausera i Przemysława Reichela pt. „Błogosławiona wina”.

Film dotyczyć będzie znanych wydarzeń z siedemnastowiecznej historii Południowego Podlasia, a jego scenariusz oparty jest na książce Zofii Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Film jednak nie jest beletrystyczną powieścią, lecz pokazuje prawdziwe, oparte na historycznej dokumentacji dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. 

Produkcja przypomina niezwykłe wydarzenie z 1631 r, kiedy cudownie uzdrowiony książę Mikołaj Sapieha (w tej roli Jarosław Struczyński) porywa z Rzymu obraz Madonny Gregoriańskiej i przywozi go do Kodnia. Polski magnat za ten czyn został wyklęty przez papieża, a następnie po pokutnej pielgrzymce do Rzymu przywrócono go do łask Kościoła. Obok wątku sensacyjnego w dziele zostanie ukazany również wewnętrzny dramat bohatera i jego szczera przemiana. Za cenę błędu, cierpienia, pokuty oraz ufności w Miłosierdzie Boże, Sapieha doznał Łaski. Zdjęcia do filmu kręcone będą w m.in. w Kodniu na Południowym Podlasiu, w Gniewie, Warszawie, Wilanowie a także w Rzymie i w Watykanie. 

Reżyserem filmu jest Przemysław Hauser – znany z produkcji serialu o papieżu pt. „Metr od świętości”, który do współpracy zaprosił także Przemysława Reichela. 

Dzięki nowej produkcji, która nie powstałaby bez wsparcia wielu środowisk, w tym Fundacji „Kocham Podlasie”, historię obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej, która dobrze znana jest mieszkańcom naszego regionu poznają widzowie z całej Polski. 

Premiera kinowa filmu przewidziana jest na wrzesień 2015 r., a na wiosnę 2016 r. twórcy planują emisję na antenie TVP1. 

Już 11 listopada dzięki zaangażowaniu Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” mieszkańcy Białej Podlaskiej i Kodnia będą mieli wyjątkową okazję uczestniczenia w spotkaniach z twórcami produkcji, które dodatkowo zostaną połączone z premierową prezentacją trailera filmu. W Białej Podlaskiej spotkanie z udziałem Senatora RP Grzegorza Biereckiego, Przemysława Hausera i Jarosława Struczyńskiego odbędzie się po mszy św. o godzinie 10:00 w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na ulicy Brzeskiej. 

W spotkaniu w Kodniu, które zacznie się po mszy św. o godz. 17.00 w Sali przy Domu Pielgrzyma w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia, obok wyżej wymienionych gości uczestniczył również będzie dyrektor Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie” – Dariusz Stefaniuk.

Aktualności