Wednesday, 27 February 2013 10:26 | Autor KP
Zapraszamy na Galę finałową konkursu "W naszej pamięci Żołnierze Wyklęci"
Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w finałowej Gali konkursu poświęconego Żołnierzom Wyklętym, która odbędzie się 1 marca w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych o godz. 18.00 w Muzeum Południowego Podlasia przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony przez Sejm RP z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który powiedział " Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny". Tego dnia chcemy w sposób szczególny przypomnieć o bohaterskiej postawie żołnierzy wyklętych którzy walczyli z okupacją sowiecką po zakończeniu II wojny światowej.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

Na gali zaprezentujemy prace wykonane na konkurs dot. żołnierzy wyklętych, a dr Mariusz Bechta z warszawskiego oddziału IPN, który jest członkiem jury, przedstawi prezentację multimedialną o żołnierzach wyklętych. Naszą galę uświetni koncert Bialskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Waldemara Robaka.

Po gali o godzinie 20.00 młodzież z organizacji prawicowych planuje Marsz ku pamięci Żołnierzom Wyklętym, który przejdzie z pod bramy więzienia na ul.Prostej (znajdują się tam tablice poświęcone bohaterskiemu uwolnieniu żołnierzy AK) do muralu patriotycznego na ul. Przechodniej.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca 2013r.


Zaproszenie


Aktualności