Monday, 18 March 2013 13:22 | Autor Wojciech Sumliński
Podlasie ma biznes! - szansą dla wszystkich
O konkursie organizowanym przez Fundację Kocham Podlasie rozmawia redaktor naczelny Tygodnika Podlaskiego z Przewodniczącym Jury konkursu Janem Brodawką

Co jest najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu w biznesie?

Do prowadzenia własnej działalności trzeba mieć predyspozycje. Prowadzenie biznesu, zwłaszcza w pierwszej fazie, wymaga wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Ważne, aby firma była naszą pasją, wtedy jest o wiele łatwiej poświęcać swój czas i zaangażowanie. Nie możemy też zapominać o środkach finansowych jakie będą nam potrzebne. W tym celu każdy powinien przygotować biznesplan, który da odpowiedź ile pieniędzy potrzebujemy do założenia firmy oraz czy ma ona szanse powodzenia. Jednak kluczową zasadą, która według mnie powinna cechować dobrego przedsiębiorcę jest wiara i przekonanie że biznes się powiedzie. Bez tej wiary i pozytywnego myślenia żadne przedsięwzięcie się nie uda.

Czy przyszli przedsiębiorcy, którzy zgłaszają się do konkursu i mają jedynie pomysł mogą liczyć na państwa pomoc?

Osoby, które przystąpią do naszego konkursu otrzymają nasze wsparcie, wiedzę i doświadczenie. Fundacja Kocham Podlasie, która jest organizatorem konkursu wspólnie ze Stowarzyszeniem Krzewienia Edukacji Finansowej zorganizuje szkolenia połączone z warsztatami dla wszystkich chętnych którzy potrzebują pomocy w napisaniu biznesplanu.

Wiele osób obawia się jednak działalności na własny rachunek twierdząc, iż dziś jest trudniej prowadzić biznes, niż kiedyś. Co Pan o tym sądzi?

Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej jest trudne z powodu często absurdalnych przepisów, ale to nie oznacza, że dobry pomysł się nie przebije. Spójrzmy jak prężnie rozwija się rynek e-biznesu. To jest szansa dla wielu młodych ludzi na odniesienie sukcesu przy stosunkowo niskich nakładach. Nowe technologie i pomysły poparte kapitałem mogą zdziałać cuda. Szansą dla naszego regionu, pozbawionego przemysłu są innowacje. Innowacyjne podejście do biznesu jest tu kluczem. My w naszej firmie staramy się ciągle unowocześniać i usprawniać metody przetwórstwa i przechowywania mięsa, abyśmy byli konkurencyjni na rynku. Właśnie tymi doświadczeniami, będę chciał się podzielić z uczestnikami naszego konkursu.

Jan Brodawka– przewodniczący jury konkursu „Podlasie ma biznes” i podlaski przedsiębiorca. Dziś jest właścicielem m.in. zakładów mięsnych „Karol” w Strzakłach, w których zatrudnia ponad czterysta osób.

Aktualności