Thursday, 03 March 2016 17:38
Pielęgnujemy pamięć o Żołnierzach Wyklętych.
Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie od wielu lat stawia sobie za cel przypominanie i kultywowanie historii o Żołnierzach Wyklętych. Tworzenie murali, współorganizacja konferencji czy wspieranie uroczystości związanych z tą tematyką to jeden z celów Fundacji aby przypominać o działaniach Podziemia Antykomunistycznego na Podlasiu. Zapraszamy do krótkiego kalendarium.

5 lutego

W sali konferencyjnej parczewskiego Urzędu Miasta odbyła się konferencja naukowa pt.  Akcja zbrojna WiN w Parczewie 5 lutego 1946 roku na tle podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie.

Konferencja przygotowana została z okazji jubileuszu 70-lecia zajęcia Parczewa przez żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego Zrzeszenia WiN pod dowództwem por. Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia". Po wielu prelekcjach znakomitych historyków słuchacze mogli nabyć wydawnictwa IPN, oraz książkę Mariusza Bechty „Pogrom czy odwet. Akcja zbrojna Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Parczewie 5 lutego 1946r."
Organizatorami byli: Burmistrz Parczewa i Instytut Historii UMCS w Lublinie
Patronaty: Wojewoda Lubelski – patronat honorowy, Jan Szewczak Poseł na Sejm RP, Grzegorz Bierecki Senator RP, IPN Oddz. w Lublinie
Sponsor: Fundacja Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie"

 

29 lutego

W Białej Podlaskiej odbył się bieg „Tropem Wilczym”. Około 500 uczestników wyruszyło w symbolicznym biegu ulicami Miasta. Wydarzeniu sportowemu towarzyszyła również znakomita uroczystość w miejscu startu, czyli pod bialskim Zakładem Karnym na ul. Prostej. Z inicjatywy ppłk. Leszka Wojciechowskiego dyrektora Zakładu Karnego, oraz Fundacji Senatora Grzegorza Biereckiego odsłonięto na murach więzienia pamiątkową tablicę oraz stworzono wystawę wszystkich Murali z Żołnierzami Wyklętymi jakie do tej pory udało się wykonać z ramienia Fundacji. Tablica poświęcona została Żołnierzom Niezłomnym którzy przeciwstawili się komunistycznemu okupantowi.

Uroczystości przy bialskim Zakładzie Karnym odbyły się z udziałem kompanii honorowej Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Lublinie, która uczciła pamięć poległych salwą honorową. Odczytano także symboliczny apel pamięci, a z racji honorowego patronatu prezydenta RP nad Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych można było usłyszeć także list Andrzeja Dudy do wszystkich uczestników obchodów.

1 marca

W Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych uroczystości odbyły się w wielu Miastach Polski w tym w powiatach bialskim, parczewskim i radzyńskim. Uroczystością wartą odnotowania jest ta w Dębowej Kłodzie. Pod Muralem stworzonym z inicjatywy Fundacji Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie oraz Wójta Gminy Dębowa Kłoda Radosława Kozaka złożono wieńce. Następnie udano się na wspaniałą akademię przygotowaną przez miejscowych uczniów. Nie zabrakło również wspólnych pieśni oraz przemówień. 


ZolnierzeWykleci2016


Aktualności