Wednesday, 06 March 2013 15:21 | Autor miedzyrzec.info
Finałowa Gala konkursu o Żołnierzach Wyklętych
Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się 1 marca w Muzeum Południowego Podlasia, w Białej Podlaskiej. Termin nieprzypadkowy, bo przecież jest to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W naszej gali udział wzieli uczniowie szkół, studenci i mieszkańcy regionu. Nasz konkurs pokazał, że młodzież potrzebuje autorytetów i że tymi autorytetami mogą być Żołnierze Wyklęci.

Patronat na konkursem skierowanym do uczniów szkół ponadgimnazjalnych objęli senator Grzegorz Bierecki, Instytut Pamięci Narodowej, stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Przewodniczącym jury był prof. Jan Żaryn.

Główna nagroda w konkursie – tygodniowy pobyt nad morzem, we Władysławowie – przypadła Ewie Zbaradzkiej z I LO w Radzyniu Podlaskim.

Drugą nagrodę - tablet Acer Ikonia - otrzymał Robert Tyborowski z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie.

Trzecią nagrodę - plecaki, pióra oraz portfele otrzymali Zuzanna Roguska i Karol Butrym z Liceum Ogólnokształcącego w Terespolu.

Wśród nagrodzonych znalazło się także czworo uczniów międzyrzeckiego LO im. Wł. Sikorskiego. Justyna Brodowska i Magdalena Jędruchniewicz przygotowały prezentację na temat Danuty Siedzikównej „Inki”, legendarnej sanitariuszki zamordowanej przez bandytów z Urzędu Bezpieczeństwa w 1946 roku.

Kacper Osak i Mateusz Szmulik przybliżyli postać Jana Grudzińskiego, pseudonim „Płomień” z Kąkolewnicy. Ten „zwykły chłopak z podwórka” – jak podkreślono w prezentacji – po kampanii wrześniowej trafił do lasu. Służył w oddziale AK mjr Konstantego Witkowskiego „Müllera”. Gdy zakończyła się niemiecka okupacja, a armia czerwona wkroczyła do Polski, „Płomień” nie złożył broni. W 1945 roku został dowódcą plutonu, który działał m.in. na terenie Berezy, Szóstki, Wygnanki, Grabowca, Worsów, Drelowa, Zahajek, Przychodziska i Łózek. W sidła UB wpadł 7 lipca 1947 roku. Przez blisko rok był więziony i torturowany. 7 czerwca 1948 roku został rozstrzelany na Zamku w Lublinie.

Udział Kacpra i Mateusza w konkursie nie jest przypadkowy. Tych młodych licealistów można spotkać na uroczystościach patriotycznych. Obaj należą do pocztu sztandarowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Są zafascynowani historią Żołnierzy Wyklętych. - Interesuje nas historia, chcemy kultywować tradycje związane z Żołnierzami Wyklętymi, to dla nas bohaterowie – podkreśla Kacper Osak.

Warto dodać, że szkoły, których uczniowie wzięli udział w konkursie, otrzymały mapy historyczne z zaznaczonymi miejscami walk Żołnierzy Wyklętych w powiatach bialskim, parczewskim, radzyńskim i łukowskim..

Lista narodzonych w konkursie:

Ewa Zbaradzka - I LO Radzyń Podlaski (główna nagroda)

Robert Tyborowski - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Parczewie

Zuzanna Roguska i Karol Butrym - LO Terespol

Daniel Białek, Hubert Ciepielewski, Patryk Grudzień, Damian Jelonek, Adrianna Kopania, Bernard Kuta, Andżelika Tokarzewska, Justyna Welk – Katolickie LO Biała Podlaska

Agata Popławska - IV LO Biała Podlaska oraz Adrian Kondratiuk - Zespół Szkół w Janowie Podlaskim

Justyna Brodowska i Magdalena Jędruchniewicz - LO Międzyrzec

Kacper Osak i Mateusz Szmulik - LO Międzyrzec

Martyna Jakubiuk i Klaudia Skurska – LO Wisznice

Paulina Tryc – LO Wisznice

Wioletta Dąbrowska i Monika Zamyłko – LO Wisznice

Sylwia Gadomska - Technikum ZDZ Biała Podlaska

Piotr Borysewicz - Zasadnicza Szkoła Zawodowa ZDZ Biała Podlaska

Adrian Haleniuk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Parczew

Kamil Stefanowicz - Zespół Szkół Zawodowych Biała Podlaska


1 marca 2013r. - Gala Konkursu


Aktualności